top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Filtr DPF - wyłączyć czy naprawić ?

Zaktualizowano: 23 wrz 2020

W większości aut, które są napędzane silnikiem Diesla, w tym także licznych typach samochodów osobowych, stosowane są aktualnie filtry cząstek stałych, nazywane inaczej DPF, mające za zadanie usuwać zanieczyszczenia powstające w układzie wydechowym. Posiadają one jednak swoje wady, które mogą być problematyczne dla niektórych klientów, co sprawia, że wielu użytkowników pojazdów staje przed dylematem - wyłączyć ten system czy go naprawiać w przypadku usterki?


Specyfika działania DPF

Ściany tego filtra są pokryte specjalnym materiałem, na którym osadzają się powstające w trakcie użytkowania silnika spaliny. Z czasem dochodzi do jego zapchania, co znacznie obniża osiągi samochodu. Wówczas konieczne są działania naprawcze, które możliwe są do wykonania za pomocą specjalnego płynu lub tzw. wypalania, polegającego na czasowej zmianie obrotów silnika, co stanowi często najbardziej problematyczną kwestię.


Możliwość naprawy

Najczęściej stosowaną opcją jest wypalanie zalegającej w układzie wydechowym sadzy, które polega na jeździe przez określony czas ze stałą prędkością na podwyższonych obrotach silnika. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, szczególnie podczas jazdy w ruchu miejskim, gdy można natknąć się na korki, a konieczne jest pokonanie kilkudziesięciu kilometrów, aby działanie to przyniosło to pożądany skutek. Brak przeprowadzenia działań naprawczych może z kolei wpływać na gorsze funkcjonowanie całego układu napędowego. Z kolei wymiana całego elementu jest sporym kosztem,który może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych.


Wyłączenie filtra

Opcją alternatywną jest wyłączenie DPF, które można wykonać za pomocą montażu emulatora lub zmiany sterowników jednostki napędowej. Osoby posiadające nowe samochody mogą mieć problem z wykonaniem takich działań - z reguły uniemożliwia to gwarancja, która wyklucza takie ingerencje. Wykonanie tego we własnym zakresie może przynieść również odwrotny skutek, dlatego warto zgłosić się do fachowego serwisu, który za pomocą profesjonalnego sprzętu wykona tę usługę solidnie.


Podsumowanie

Właściciele nowych samochodów, którym zależy na utrzymaniu gwarancji, nie mają w zasadzie wyboru - muszą w takiej sytuacji zdecydować się na naprawę filtra DPF, aby móc dalej korzystać ze swojego samochodu. W przypadku innych możliwości wyłączenie filtra cząstek jest możliwe do wykonania pod warunkiem, że zajmą się tym profesjonaliści, a takimi kompetencjami odznaczają się pracownicy firmy Emsetup.


51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page