top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Jak uniknąć zapchania filtra DPF?

Zaktualizowano: 23 wrz 2020

Stara prawda dotycząca zdrowia mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i to samo można powiedzieć o kondycji naszego samochodu. Zdecydowanie łatwiej jest podjąć wcześniej działania zmierzające do uniknięcia kosztownych napraw czy wymiany całego elementu. Tak samo jest w przypadku filtra DPF, w ramach którego ochrony warto podjąć kilka działań, zmierzających do przedłużenia jego żywotności.


Wypalanie na szybkiej drodze

Po przejechaniu pewnego dystansu, szacowanego z reguły na około 1000-1500 km, powinno się wypalać zanieczyszczenia, które gromadzą się w filtrze DPF, aby uniknąć jego zapchania. Dla kierowców, którzy na co dzień poruszają się przede wszystkim po mieście, ważną wskazówką jest wyjazd co jakiś czas na drogę szybkiego ruchu, gdzie ze stałą prędkością, na wysokich obrotach silnika będzie możliwa poprawna eksploatacja. Dobrym zwyczajem może być skorzystanie z takiej opcji co 1-2 tygodnie.


Dbanie o stan silnika

Bezpośredni wpływ na unikanie zapchania filtra DPF ma również dbałość o stan silnika, a także elementów mających bezpośredni wpływ na pracę części mających biorących udział w oczyszczaniu paliwa. Wśród takich akcesoriów można wymienić wtryskiwacze, których prawidłowe działanie przekłada się na bezproblemowe czyszczenie układu spalinowego.


Używanie dobrej mieszanki

W dłuższej perspektywie znaczenie w uniknięciu zapchania filtra DPF może mieć także paliwo, które będzie stosowane przez kierowcę. W przypadku wykorzystywania mieszanki wątpliwej jakości możliwe jest zwiększenie ilości zanieczyszczeń w znacznie krótszym czasie niż jest to przewidziane przez producenta. Aby temu zapobiec, powinno się korzystać ze sprawdzonych, dobrej jakości paliw.


Ekonomiczny stal jazdy

Wpływ na uniknięcie zapchania filtra DPF może mieć również styl jazdy, który będzie preferowany przez kierowcę. Lepszemu funkcjonowaniu tego urządzenia będzie służyć jazda na wyższych obrotach przez dłuższy czas, dzięki czemu skuteczniej będą wypalać się zbierające się wewnątrz filtra zanieczyszczenia. Ciągłe poruszania się na niskich obrotach może z kolei wpływać niekorzystnie na jego stan


54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page