top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Chiptuning a żywotność silnika ?

Dla wielu kierowców zwiększenie możliwości swojego auta jest marzeniem, co do którego mają jednak opory ze względu na zasłyszane plotki związane z potencjalnymi uszkodzeniami i zmniejszeniem żywotności silnika, dlatego też nie decydują się na przeprowadzenie modernizacji. Okazuje się jednak, że te obawy są często przesadzone, jeśli samochodem zajmie się doświadczona osoba, która wie, w jaki sposób przeprowadzić chip tuning samochodu.


Specyfika chip tuningu

Elektroniczna modyfikacja silnika polega na polepszeniu jego możliwości poprzez zagospodarowanie dodatkowych zasobów mocy, które celowo nie zostały wykorzystane przez producentów. Jest to bezpieczne działanie, a rezerwa ta jest często spowodowana chęcią uzyskania przez producentów od klientów dodatkowych opłat za wybór auta o większej mocy. Wykorzystanie tych opcji w granicach bezpieczeństwa jest jak najbardziej możliwe, choć powinno zostać przeprowadzone przez fachowców.


Odpowiednie dobranie obciążeń

Ważnym aspektem działań wykonywanych przez doświadczonych mechaników jest umiejętne dobranie parametrów w taki sposób, aby wygenerować zakładany przyrost mocy, ale jednocześnie, aby nie było to działanie niebezpieczne dla trwałości jednostki napędowej. Potrzebny jest do tego także fachowy sprzęt, który pozwoli na bieżąco monitorować wszystkie dane na hamowni i analizować, czy wszystkie prace przebiegają bez zakłóceń.


Czy chip tuning wpływa na żywotność silnika?

W przypadku wykonywania modernizacji przez osoby niedoświadczone, posługujących się nieprofesjonalnym sprzętem lub nieposiadających umiejętności w tym zakresie, może być to czynnik, który negatywnie odbije się na żywotności podzespołów samochodu. Gdy jednak zajmą się nim kompetentne osoby, nie powinno mieć to przełożenia na jakość pracy sinika. Ważne jest oczywiście sprawdzenie zarówno przed podjęciem modyfikacji, w trakcie nich, a także po ich wykonaniu stanu technicznego auta, co pozwoli upewnić się i czy wykryć na wczesnym etapie ewentualne nieprawidłowości i przeciwwskazania przed podjęciem decyzji o chip tuningu silnika.147 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page