top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Powerbox - prosty sposób na podniesienie mocy

Zaktualizowano: 19 lip 2022

Wielu posiadaczy samochodów jest niezadowolonych z osiągów posiadanych pojazdów. W przypadku, gdy droższy model auta o lepszych parametrach szybkościowych i mocy silnika nie wchodzi w grę, często rozwiązaniem nr 1 staje się chip tuning. Niestety w swoim założeniu ma on jedną zasadniczą wadę, a mianowicie ingerencja w centralę sterującą powoduje, że gwarancja nowego samochodu przestaje obowiązywać. Dlatego też część osób przed groźbą utraty gwarancji wycofuje się z tego pomysłu i godzi się na słabsze osiągi swojego pojazdu. Dla drugiej części osób ma ona niewielkie znaczenie i decydują się oni na przeprowadzenie chip tuningu. Na szczęście istnieje jednak rozwiązanie, które zadowoli zarówno jednych, jak i drugich. Jest nim power box. Co to jest i czy warto w niego zainwestować swoje pieniądze?


Do czego służy power box?

Jest to niewielkie urządzenie, które umożliwia poprawienie osiągów auta bez ingerencji w centralę sterującą. Podpina się je w złącze diagnostyczne OBD, co pozwala przy module jednokanałowym na wzrost ciśnienia paliwa. Power box dwukanałowy umożliwia oprócz zwiększenia dawek paliwa również na zwiększenia ciśnienia doładowania. Jest to więc urządzenie, które za pomocą funkcjonalnych procesorów zwiększają moc silnika. Dlatego też efekty pracy power boxa można śmiało porównywać do tych osiąganych za pomocą chip tuningu. Obecnie na rynku powszechne stały się urządzenia dedykowane konkretnym markom pojazdów, dlatego też możemy spotkać się z nowoczesnymi modułami przeznaczonymi do np. Toyoty czy też BMW.


Czy warto w swoim samochodzie zamontować power box?

Na wstępie należy zaznaczyć, że urządzenia te są najczęściej stosowane do pojazdów z turbodoładowanym silnikiem diesla, a jego montaż można przeprowadzić samodzielnie, nie korzystając z usług profesjonalnego tunera. Na rynku istnieje wiele modeli power boxów, co z jednej strony zwiększa wybór, a z drugiej strony powoduje, że można trafić na urządzenia niskiej jakości. Dlatego też w tym kontekście warto zainwestować po pierwsze w nowoczesny moduł jedno lub dwukanałowy dedykowany konkretnej marce auta, a po drugie w droższy model, gdyż powinien on prezentować wyższą jakość niż tańszy zamiennik. W przeciwnym razie można się przekonać o szkodliwości urządzenia, czyli np. szybszej eksploatacji podzespołów czy zanieczyszczeniu filtrów DPF/FAP. Przed zakupem power boxa warto natomiast skonsultować się z doświadczonym tunerem, który zna się na chip tuningu40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page