top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Chip tuning a ubezpieczenie AC i OC auta

Zaktualizowano: 19 lip 2022

Dla wielu osób myślących o wykorzystywaniu chip tuningu do zwiększenia możliwości swojego samochodu czynnikiem, który skłaniać do refleksji przed zdecydowaniem się na tę usługę jest kwestia ubezpieczenia AC i OC auta. Okazuje się jednak, że przy rozsądnym podejściu do tematu możliwe jest zachowanie prawa do uzyskania obu tych świadczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości za pomocą wykorzystania przygotowanych przez producentów zapasów parametrów mocy.


Podstawowe zasady związane z chip tuningiem i ubezpieczeniem OC

W ramach obowiązujących przepisów modyfikacje samochodów takie jak chip tuning nie są podstawą do odrzucenia możliwości ubezpieczenia OC auta. Takie istnieją zapisy prawne, dlatego też nie powinno się mieć żadnych obaw, gdy wykonane działania nie wykraczają poza normy przyjęte w ramach prawa drogowego. Może się zdarzyć, że takie pytania pojawią się w momencie ustalania wysokości przyszłej składki ze strony przedstawiciela firmy, choć nie powinny one znacząco wpłynąć na jej wielkość i także nie ma obowiązku informowania o podjętych działaniach w kwestii modernizacji auta.


Wpływ chip tuningu na ubezpieczenie AC

Większa możliwość ingerencji w kwestię chociażby wypłaty części odszkodowania bywa czynnikiem wymienianym przez niektóre firmy ubezpieczeniowe w przypadku dobrowolnej składki AC. Jest to jednak ogólny powód, który wymieniany bywa niekiedy w regulaminach usługi w kontekście złego przeprowadzenia modyfikacji, które mogłoby mieć wpływ na przebieg wypadku. Sam fakt przeprowadzenia chip tuning nie powinien mieć tutaj kluczowego znaczenia.


Zdecydowanie się wykonanie chip tuningi może jednak mieć wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie AC, ze względu na większe możliwości samochodu i potencjalnie większe ryzyko kolizji, dlatego też dla pewności przyszłych negocjacji można wszelkie wykonywane działania zgłaszać. Z jednej strony może to wpłynąć na wysokość składki, jednocześnie może nas także lepiej zabezpieczyć na wypadek kolizji i przygotować na konieczność skorzystania z ubezpieczenia AC, które w takim wypadku może stanowić mniej problematyczną kwestię.


Ważne informacje do uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia

Niezależnie od zakresu zrealizowanych inwestycji w ramach poprawy osiągów i wyglądu swojego samochodu, powinno się zachować wszelkie dowody wykonanych działań na wypadek konieczności przedstawienia ich asekuratorowi i domagania się z tego tytułu pieniędzy na naprawienie wyrządzonych szkód. Dotyczy to także prac zrealizowanych w związku z chip tuningiem, w ramach których również powinno się posiadać wszystkie faktury za wykonane usługi. Stanowi to potwierdzenie, dzięki któremu można później domagać się większych pieniędzy po kolizji drogowej.


Dodatkowe możliwości związane z ubezpieczeniem AC

Zgłoszenie faktu wykonania modernizacji związanej z chip tuningiem może wpłynąć na zwiększenie składki pobieranej przez asekuratora nasz samochód, jednak powinniśmy pamiętać, że w konsekwencji ma się to przełożyć na wyższą wartość wykupywanej polisy, czyli dodatkowe korzyści dla naszego portfela w sytuacji kryzysowej. Wszystkie szczegóły trzeba jednak wcześniej przeanalizować zgodnie z warunkami realizowanych świadczeń, aby dowiedzieć się, czy firma, z której usług korzystamy lub chcemy korzystać, takie możliwości nam zapewni i czy jest to dla nas opłacalne.


Podsumowanie

W świetle przepisów prawnych zrealizowane modyfikacje w ramach chip tuningu nie mogą stać się powodem zrezygnowania z udzielenia ubezpieczenia OC oraz AC przez asekuratora. W przypadku tego drugiego świadczenia mogą one jednak mieć pewien wpływ na wysokość składki, która w ten sposób może wzrosnąć, choć nie musi tak się stać - wiele firm nie pyta klientów o takie szczegóły lub udzielona przez nich odpowiedź nie ma wpływu na cenę usługi. Gdy chcemy uniknąć jakichkolwiek ewentualnych nieporozumień z ubezpieczycielem po kolizji drogowej lub zwiększyć wartość naszej polisy, możemy w takiej sytuacji zgłosić wszelkie wykonywane działania w ramach chip tuningu. Wiązać się to będzie jednak może ze zwiększeniem wysokości składki, dlatego warto wziąć pod uwagę ten czynnik przed podjęciem takich działań.


69 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page