top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Chiptuning a gwarancja auta

Zaktualizowano: 24 maj 2022

Mimo że coraz więcej kierowców chciałoby wykorzystywać maksymalne możliwości swojego auta poprzez chiptuning, jednocześnie obawiają się, że w ten sposób utracą gwarancję na samochód, przez co rezygnują z podjęcia działań modernizacyjnych. Tymczasem nie zawsze wykonanie takich modyfikacji musi oznaczać taki skutek – skorzystanie z fachowego warsztatu pozwoli nam na uzyskanie obu celów.


Chiptuning podczas gwarancji auta

Z reguły w okresie gwarancyjnym nie powinniśmy dokonywać znaczących modernizacji samochodu, w tym takich zmian, jakim jest chiptuning. Teoretycznie takie korekty są możliwe, ale z reguły są one zarezerwowane jedynie dla autoryzowanych serwisów, które mogą je wykonać, ale za dość wysoką stawkę, wyższą niż w przypadku innych warsztatów samochodowych. Nie zawsze jednak takie zmiany będą wykrywalne dla serwisów - niekiedy można dokonać modernizacji, które pozwolą uniknąć zbędnych komplikacji.


Zastosowanie powerboxów

Wyjściem z tej sytuacji jest przykładowo wykorzystanie dodatkowego modułu, który jest nazywany powerboxem. To specjalne urządzenie, które nie wymaga dokonania stałego przeprogramowania sterowników silnika. W ten sposób możliwe jest łatwe odłączenie go również przed udaniem się na przegląd, co sprawi, że pracownicy serwisu nie będą

w stanie wykryć takiego sprzętu.


Chiptuning w dobrym serwisie

Specjaliści posiadający spore doświadczenie w wykonywaniu elektronicznej modyfikacji możliwości auta są w stanie wykonać swoje prace nie tylko w taki sposób, aby uzyskać maksymalne parametry, ale także nie pozbawić możliwości korzystania z gwarancji właściciela auta. Nie zawsze zmiany są też wykrywane przez pracowników serwisu - dopóki nie zostaną stwierdzone modyfikacje, które nie są zgodne z procedurami, gwarancja zachowuje swoją ważność.


Zmiany w okresie pogwarancyjnym

W przypadku wygaśnięcia tego okresu, nie ma już żadnych przeszkód do skorzystania z możliwości chiptuningu - wówczas dokonanie takich modernizacji jest najlepszym możliwym wyjściem, które nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jednocześnie pozwala nam na wykorzystanie w pełni parametrów pracy jednostki napędowej.155 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page