top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Czy chiptuning jest bezpieczny?

Zaktualizowano: 24 maj 2022

Prawdopodobnie warsztaty zajmujące się programowym zwiększaniem moment obrotowego oraz mocy jednostki napędowej dość często słyszą pytanie o bezpieczeństwo wykonywanych modernizacji. W większości przypadków z pełnym przekonaniem można udzielić twierdzącej odpowiedzi na to pytanie, szczególnie gdy posiadamy samochód z turbodoładowanym silnikiem, a także zasilany olejem napędowym.


Poznanie możliwości samochodu

Wiele zależy tutaj od konkretnego auta i jego aktualnych możliwości, które zostały przygotowane dla kierowców przez producentów. Doświadczony specjalista w zakresie chiptuningu będzie wiedział, które jednostki napędowe posiadają znaczne rezerwy, a poczynione modyfikacje nie obciążą podzespołów, co również sprawi, że nie pojawią się dodatkowe awarie pojazdu. Wówczas bez przeszkód można zdecydować się na wykonanie modernizacji auta.


Dlaczego producenci zostawiają rezerwy mocy?

Wielu kierowców może sobie zadawać pytanie, dlaczego maksymalne możliwości nie zostały wykorzystane przez producentów. Odpowiedzi na to pytanie można znaleźć kilka i wiąże się z tym także kwestia bezpieczeństwa wykonywania chiptuningu. Przede wszystkim w takim wypadku serwis korzysta z opcji zaproponowania dodatkowej, płatnej usługi klientom. Innym powodem może być fakt, że na etapie produkcji jednostka nie została w dostateczny sposób przetestowana, dlatego też nie zdecydowano się na wprowadzenie do seryjnej sprzedaży. Praktyka pokazuje często jednak, że taki silnik okazuje się bezawaryjny.


Czy chiptuning jest bezpieczny?

Zdecydowanie tak, choć wykonywany z głową. Wtedy można nie tylko zwiększyć osiągi silniki, ale też chociażby zmniejszyć zużycie paliwa. Przede wszystkim jednak nie dojdzie do żadnego uszkodzenia, a w dalszym etapie warto również dbać o jakość paliwa oraz regularnie zmieniać olej, co przyczyni się do wydłużenia poprawnej pracy jednostki napędowej. Warto pamiętać także o tym, że bezpieczny chiptuning to modyfikacja wykonywana na samochodzie o sprawdzonym stanie technicznym, który nie posiada usterek. Wówczas możemy uzyskać zamierzony efekt bez szkody dla naszego pojazdu224 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page