top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

"Fakty i mity - chip tuning"

Zaktualizowano: 19 lip 2022

W ostatnich latach chip tuning zyskał ogromnie na popularności wśród kierowców. Wiele osób zainteresowało się modyfikacjami w elektronicznych podzespołach auta, by ich pojazdy posiadały znacznie więcej mocy, a jazda stała się znacznie płynniejsza. Mimo wyraźnych korzyści, jakie daje chip tuning, wciąż można spotkać opinie, które w znacznym mogą zniechęcać do przeprowadzenia tego typu modyfikacji. Postanowiliśmy więc bliżej przyjrzeć się usłudze oferowanej przez wiele firm na rynku i sprawdzić popularne fakty i mity.


Chip tuning daje przyrost mocy silnika i zwiększa jego moment obrotowy

W powyższym stwierdzeniu zapisana jest esencja przeprowadzania elektronicznych modyfikacji sterownika silnika. Kontroluje on bowiem parametry jednostki m.in. zasilanie paliwem, a także bez przerwy monitoruje jej pracę. Chip tuning poprzez zmianę wartości wcześniej zaprogramowanych przez inżynierów, co sprawia, że silnik pracuje znacznie efektywniej. Najczęściej dzięki elektronicznym modyfikacjom moc silnika zyskuje od kilku do kilkunastu procent.


Chip tuning trwale uszkadza silnik

Jeden z największych mitów, które można usłyszeć lub przeczytać na temat chip tuningu. Operacja jest w pełni bezpieczna, jednak powinny w tym celu zostać spełnione pewne warunki. Najważniejszym z nich jest opracowanie oprogramowania przez profesjonalną firmę, która posiada również niezbędną wiedzę oraz sprzęt do wykonania tego typu usługi. Nie obędzie się, chociażby bez hamowni, gdzie powinny zostać wykonane odpowiednie pomiary jednostki. W

przeciwnym razie, tak jak twierdzi wielu przeciwników elektronicznych modyfikacji, silnik może zostać uszkodzony i konieczna okaże się jego wymiana.


Elektroniczne modyfikacje sterownika przekładają się na mniejsze spalanie auta

W związku ze zwiększeniem momentu obrotowego oraz mocy silnika zmienia się również spalanie auta na korzyść kierowców. Oczywiście, nie należy spodziewać się oszałamiających rezultatów, lecz możliwe jest obniżenie spalania do litra lub dwóch na 100 przejechanych kilometrów. Zależy to jednak od wielu czynników.


Chip tuning wiąże się z utratą gwarancji producenta

W większości przypadków jest to niestety prawda. Wprowadzenie elektronicznych modyfikacji do sterownika silnika wiąże się z utratą gwarancji producenta. Jednak coraz częściej zdarza się, że firmy tworzące auta udostępniają oprogramowanie, które można wgrać nawet w autoryzowanych serwisach. Tak czyni, chociażby marka Volvo.86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page