top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Kiedy warto wybrać się na hamownie?

Zastanawiasz się, czy Twój samochód jest w pełni sprawny? A może interesują Cię osiągi, czyli wartość mocy, momentu obrotowego, przyśpieszeń i prędkości maksymalnej? W takim przypadku, koniecznie musisz umówić się na wizytę u mechanika, którego warsztat zdobi hamownia. Pomiar wykonany w pomieszczeniu nie tylko pozwoli wykryć usterki, ale również może uspokoić kierowcę, który odczuwa braki mocy spowodowane wyłącznie przyzwyczajeniem do pojazdu.


Czym jest hamownia?

Jest to specjalne pomieszczenie u mechanika, które zostało wyposażone w specjalną aparaturę, której głównym zadaniem jest badanie parametrów silnika. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje: silnikową oraz podwoziową - w przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z koniecznością zdemontowania silnika wraz z całym osprzętem i oprogramowaniem, dlatego jest to dość skomplikowana procedura. W przypadku opcji podwoziowej wykonanie badanie

jest znacznie łatwiejsze, ponieważ wystarczy wjechać pojazdem na rolki, a następnie go odpowiednio zabezpieczyć.

Samochód jest rozpędzany do odpowiednich prędkości, dzięki czemu aparatura może wykonywać potrzebne do kontroli pomiary.


Kiedy pojechać na hamownię?

Jednym z najczęstszych powodów wizyty może okazać się poczucie wyraźnego spadku mocy, szczególnie jeżeli nasz mechanik twierdzi, że z pojazdem wszystko jest w porządku. Pomiary mogą nam wtedy pokazać, czy rzeczywiście przyzwyczailiśmy się do osiągów czy jednak mamy problem z nieszczelnością układu dolotowego lub innymi przyczynami niedoborów koni mechanicznych. Hamownię warto odwiedzić również, gdy pojazd chcemy poddać tuningowi

mechanicznemu czy też interesuje nas zamontowanie instalacji gazowej. W tym ostatnim przypadku jest to ważne, ponieważ możemy określić, jaki wpływ będzie miała instalacja na moc, a także na moment obrotowy silnika.


Jak bezpiecznie podnieść moc?

Jeżeli chcesz w sposób efektywny, a zarazem w pełni bezpieczny zwiększyć osiągi swojego pojazdu, koniecznie wybierz się na hamownię - zbadanie samochodu nie tylko warto wykonać przed tuningiem, ale również po jego przeprowadzeniu.

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page