top of page
  • Zdjęcie autoraEMsetup

Różnica między hamownią inercyjną a obciążeniową ?

Zaktualizowano: 24 maj 2022

Bardzo duże możliwości w zakresie diagnostyki pojazdów daje hamownia, w ramach której można wyróżnić kilka typów urządzeń do wykonywania pomiarów podstawowych parametrów. Jednym z głównych możliwych podziałów jest wyróżnienie sprzętu inercyjnego oraz obciążeniowego, które są wykorzystywane w warsztatach samochodowych. To także podstawowe narzędzie, dzięki któremu można wykonać modyfikacje pojazdu i podnieść jego osiągi.


Hamownia inercyjna

Inaczej jest ona nazywana również bezwładnościową. Pomiary najważniejszych parametrów pojazdu są wykonywane w momencie przyspieszania auta na aparaturze diagnostycznej, a za obciążenie służy w tym układzie najczęściej masa rolek, zaś nie są do tego wykorzystywane hamulce. Dzięki temu pomiar trwa krótko i jest bezpieczny dla silnika, jednocześnie zaś uzyskane wyniki są precyzyjne, choć metoda ta ma także spore ograniczenia.


Hamownia obciążeniowa

W przypadku tej metody wykorzystywany jest hamulec do zatrzymania pojazdu, zaś sam pomiar może być wykonywany w dłuższym okresie. Daje ona spore możliwości w zakresie realizowanych testów, przede wszystkim w ramach opcji samodzielnego dostosowania prędkości auta czy symulowania warunków drogowych w stosunku do poruszającego się samochodu. W ten sposób można wykorzystywać w opisywanej metodzie pomiarowej więcej typów pojazdów, w tym chociażby jednostki z silnikiem turbodoładowanym.


Najważniejsze różnice

Do najistotniejszych rozróżnień należy wykorzystywanie w przypadku hamowni obciążeniowej hamulca, którego nie stosuje się w przypadku sprzętu inercyjnego. W przypadku drugiej z wymienionych opcji możliwe jest wykorzystywanie jedynie aut o niewielkich osiągach, dlatego też tuningowanie bardziej zaawansowanych samochodów będzie na niej trudne do osiągnięcia.


Różnią się one również możliwością samodzielnego dostosowania prędkości auta, a także indywidualnych warunków, co jedynie w przypadku hamowni obciążeniowej jest możliwe do wykonania. Poza tym, do różnic zaliczyć można chociażby także dokładność pomiaru – ta jest lepsza z kolei w przypadku hamowni inercyjnej.
1062 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page