• EMsetup

Różnica między hamownią inercyjną a obciążeniową ?

Bardzo duże możliwości w zakresie diagnostyki pojazdów daje hamownia, w ramach której można wyróżnić kilka typów urządzeń do wykonywania pomiarów podstawowych parametrów. Jednym z głównych możliwych podziałów jest wyróżnienie sprzętu inercyjnego oraz obciążeniowego, które są wykorzystywane w warsztatach samochodowych. To także podstawowe narzędzie, dzięki któremu można wykonać modyfikacje pojazdu i podnieść jego osiągi.


Hamownia inercyjna

Inaczej jest ona nazywana również bezwładnościową. Pomiary najważniejszych parametrów pojazdu są wykonywane w momencie przyspieszania auta na aparaturze diagnostycznej, a za obciążenie służy w tym układzie najczęściej masa rolek, zaś nie są do tego wykorzystywane hamulce. Dzięki temu pomiar trwa krótko i jest bezpieczny dla silnika, jednocześnie zaś uzyskane wyniki są precyzyjne, choć metoda ta ma także spore ograniczenia.


Hamownia obciążeniowa

W przypadku tej metody wykorzystywany jest hamulec do zatrzymania pojazdu, zaś sam pomiar może być wykonywany w dłuższym okresie. Daje ona spore możliwości w zakresie realizowanych testów, przede wszystkim w ramach opcji samodzielnego dostosowania prędkości auta czy symulowania warunków drogowych w stosunku do poruszającego się samochodu. W ten sposób można wykorzystywać w opisywanej metodzie pomiarowej więcej typów pojazdów, w tym chociażby jednostki z silnikiem turbodoładowanym.


Najważniejsze różnice

Do najistotniejszych rozróżnień należy wykorzystywanie w przypadku hamowni obciążeniowej hamulca, którego nie stosuje się w przypadku sprzętu inercyjnego. W przypadku drugiej z wymienionych opcji możliwe jest wykorzystywanie jedynie aut o niewielkich osiągach, dlatego też tuningowanie bardziej zaawansowanych samochodów będzie na niej trudne do osiągnięcia.


Różnią się one również możliwością samodzielnego dostosowania prędkości auta, a także indywidualnych warunków, co jedynie w przypadku hamowni obciążeniowej jest możliwe do wykonania. Poza tym, do różnic zaliczyć można chociażby także dokładność pomiaru – ta jest lepsza z kolei w przypadku hamowni inercyjnej.
107 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

EMsetup Sp. z o.o.

ul. Okrężna 1
Grodzisk Mazowiecki 05-825

30 km. od centrum Warszawy

511 - 790 - 900

emsetup@wp.pl

PN - PI  ( 8:00 - 17:00 )

Sobota  ( po umówieniu )

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna